24 listopada 2016r. do kraju wróciło 20 praktykantów – uczniów Niepublicznego Technikum w Kazimierzy Wielkiej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, którzy odbyli bezpłatne, finansowane z funduszy unijnych praktyki zawodowe w Sofii.
Uczniowie odbywali staż w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych i technik budownictwa. Przez cztery tygodnie pracowali i zgłębiali tajniki zawodu w przedsiębiorstwach i zakładach gastronomicznych na terenie Bułgarii w Sofii.
Uczniowie otrzymali niepowtarzalną szansę poznania kultury i obyczajów tego kraju. Jednocześnie mieli okazję zdobycia i poszerzenia swoich umiejętności zawodowych na atrakcyjnych praktykach. Wyjazd odbył się dzięki uzyskanym na ten cel środkom finansowym w ramach Projektu ,,Europejska praktyka zawodowa gwarancją zdobycia lepszej pracy” - programu Erasmus+ - POWER.
Projekt w całości został sfinansowany ze środków unijnych. Umożliwił on młodym ludziom wszechstronny rozwój zawodowy i osobisty. Czas trwania praktyki oraz program stażu był zgodny z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ze szkolnym planem nauczania w zawodach, w których kształcą się uczniowie. Młodzież miała zagwarantowany przejazd, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy lokalne oraz opiekę polskich i bułgarskich pedagogów. Przed wyjazdem stażyści uczestniczyli w specjalnym, wielogodzinnym kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą. Cennym doświadczeniem było sprawdzenie się w nowych warunkach w otoczeniu nowych znajomych, kolegów i pracodawców z bułgarskich firm.
W czasie tych czterotygodniowych praktyk uczniowie poszerzyli wiedzę merytoryczną w swoich zawodach, poznali standardy branży gastronomicznej i budowlanej. Zdobyli umiejętności w dziedzinie organizacji pracy. Praca zawodowa była głównym zadaniem stażystów podczas pobytu w Sofii. Praktykanci w firmach pracowali od 6 – 8 godzin dziennie pod okiem fachowców, którzy udzielali im cennych wskazówek i pomagali w wykonywaniu obowiązków. Młodzież bardzo zaangażowała się w swoją pracę, która dawała im ogromną satysfakcję i pozwoliła poszerzyć przede wszystkim umiejętności praktyczne. Wyjazd na praktykę młodzieży to nie tylko praca. Program pobytu obejmował poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców. W czasie wolnym zorganizowano wiele atrakcyjnych wycieczek. Uczniowie zwiedzili Sofię, byli w ZOO, zwiedzili nieodległe Plovdiv, wraz z pięknym amfiteatrem.
Zagraniczny staż pozwolił na podniesienie przez młodych ludzi poziomu poczucia własnej wartości, ukazał im również nowe możliwości i dał szanse na przełamanie stereotypów dotyczących braku perspektyw zawodowych. Staż z pewnością poprawił pozycję uczniów na rynku pracy, gdzie liczą się przede wszystkim kompetencje i doświadczenie. Uczniowie poznali i jednocześnie porównali standardy pracy w Bułgarii z tymi obowiązującymi w Polsce. Ponadto wyjazd stworzył im szansę wzbogacenia słownictwa w języku obcym. Staż uzmysłowił młodzieży, że dobrze przygotowany merytorycznie młody człowiek, w pewnym stopniu doświadczony zawodowo, może mieć większe możliwości w znalezieniu pracy.
Potwierdzeniem nabytych podczas stażu zagranicznego umiejętności są certyfikaty wydane przez zagranicznych pracodawców przez organizację przyjmującą, która była ETN Bulgaria Gateway. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali Europass Mobilność. Wartością dodaną projektu jest wdrożenie europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET).
Cennym doświadczeniem zawodowym i nie tylko, dla każdego z 20 uczestników projektu są na pewno niezapomniane chwile które zachowają w pamięci na długie lata.
Wrażeniami z odbytych praktyk młodzież podzieli się z kolegami i koleżankami z innych szkół powiatu, których na promocję projektu i upowszechnianie jego rezultatów zaprosimy jak co roku do naszej szkoły. Nie obędzie się bez konsumpcji tradycyjnych potraw bułgarskich.
Krzysztof Ćwiek