W dniu 14 kwietnia br. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem wyprawy był Teatr Ludowy, gdzie byliśmy widzami spektaklu pt. „Mieszkańcy sąsiednich domów”. Sztuka opowiadała o pochodzeniu Romów, ich tradycjach, legendach i asymilacji w środowisku Nowej Huty. Spektakl wywarł ogromne, pozytywne wrażenie, a wrażliwsi spośród nas nie kryli wzruszenia w trakcie trochę baśniowej, a trochę dokumentalnej opowieści o skomplikowanych losach Narodu bez swojej ojczyzny. Głównym przekazem sztuki była refleksja o wpływie braku własnego miejsca
i autonomii na unieszczęśliwienie człowieka. Atrakcyjność spektaklu podnosiła gra znakomitych aktorów, znanych również z wielu telewizyjnych filmów i seriali. Bonusem do świetnej sztuki były warsztaty przybliżające tradycje ludności romskiej, przeprowadzone przez Panie, rdzenne przedstawicielki grupy Chaładytka Roma. Na zakończenie spektaklu mieliśmy wyjątkową okazję przymierzenia tradycyjnych romskich spódnic i nauczenia podstawowych kroków romskich tańców. Swoją charyzmą i energią prowadzące zaskarbiły sobie sympatię widowni; zarówno warsztaty jak i spektakl nauczyły nas wiele o Romach oraz zapewniły nam ogrom rozrywki.
Następnym przystankiem w naszej wyprawie był gościnny i przyjazny naszej szkole Uniwersytet Ignatianum. Tym razem, po serdecznym powitaniu nas przez Panią Rektor Monikę Stankiewicz-Kopeć, wzięliśmy udział w specjalnie dla nas przygotowanych warsztatach i wykładzie. Znakomicie przygotowane przez Panią magister Agnieszkę Kisielewską warsztaty z doradztwa zawodowego z pewnością pomogą nam podjąć decyzje odnośnie naszej przyszłej edukacji i karier zawodowych. Pozostając nadal w auli Uniwersytetu wysłuchaliśmy wykładu przygotowanego bardzo profesjonalnie przez Panią magister Dominikę Marzec pt. „Dzieje kuchni polskiej. Wyznacznik jej tożsamości”. Ten niezwykle interesujący wykład dał nam ogromną wiedzę o początkach, rozwoju i wpływach na polską kuchnię. Ogromne podziękowania należą się Pani magister Barbarze Kocjan, która jako szefowa Biura Promocji, zadbała o organizację i cały nasz pobyt w gościnnych murach Uniwersytetu.
​Zwieńczeniem naszej wycieczki był spacer po Rynku krakowskim i spotkanie z jego zabytkami.
​Mamy nadzieje, ze nasze wyjazdy do Krakowa, a szczególnie wizyty w Uniwersytecie Ignatianum, staną się już naszą tradycją!
Wiktoria Kubala
Zofia Sobczyk