Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach był organizatorem wycieczki na Ukrainę, która odbyła się w dniach 16-19 grudnia 2015 roku. 50-osobowa grupa uczniów i nauczycieli ze szkół ZDZ miała okazję odwiedzić miejsca znane z kart historii i literatury. Obecna była również 5- osobowa delegacja z Niepublicznego Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej.

Tradycją już stają się grudniowe wyjazdy uczniów Szkół ZDZ do zaprzyjaźnionego Buczacza na Ukrainie. I tym razem głównym celem wyprawy była wizyta w Buczackim College’u Podolskiego Dzierżawnego Agrarno-Technicznego Uniwersytetu i udział w Balu Wiedeńskim, z którym Zakład owocnie współpracuje od wielu już lat.

Wyjazd stanowił wspaniałą nagrodę za zaangażowanie uczniów w życie szkolne i pozaszkolne, uczestnictwo w konkursach, akcjach społecznych, inicjatywach artystycznych i innych wydarzeniach organizowanych przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.W czasie czterodniowej ekspedycji uczestnicy mieli okazję odwiedzić miejsca znane z kart historii, zetknąć się z kulturą i językiem, a także nawiązać kontakty z młodzieżą ukraińską.

Uroczysty bal rozpoczął piękny walc w wykonaniu ukraińskiej młodzieży. Udaną zabawę przeplatały pokazy i występy artystyczne gospodarzy. Wspólne tańce w niezwykłej atmosferze sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni, a także przełamywaniu barier językowych i kulturowych. Oszałamiające wrażenie na gościach zrobiły pięknie wystrojone uczennice NTZDZ w Kazimierzy Wielkiej, które oczarowały swoim wyglądem niejednego kolegę z Ukrainy.

Wyjazd na Kresy Wschodnie stał się  także okazją do poznania miejsc znanych z odległej przeszłości narodu polskiego. Niecodzienną lekcję historii przeżyli uczestnicy wycieczki w murach twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Ciekawe i pełne anegdot opowieści przewodnika przybliżyły wydarzenia historyczne, uwiecznione przez Henryka Sienkiewicza na kartach „Pana Wołodyjowskiego”. Młodzież zwiedziła również rynek w Kamieńcu Podolskim, katedrę oraz zamek w pobliskiej miejscowości-Chocim. Następnego dnia młodzież udała się do pobliskiej Zarwanicy i zwiedziła tam Sanktuarium.

Ostatnim  punktem wycieczki było dwudniowe zwiedzanie  Lwowa - największego miasta zachodniej Ukrainy. Polskość tego pięknego miasta była wyczuwalna w wielu miejscach. Duże wrażenie zrobił wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Rynek Lwowa wraz ze starówką, a także Opera Lwowska.. Wielki wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił krótki spacer po Starym Mieście, rozświetlonym świątecznymi iluminacjami.

Spacer po Cmentarzu Łyczakowskim - najstarszej nekropolii Lwowa, stał się okazją do odwiedzenia miejsc pochówku zasłużonych i znanych Polaków, ludzi kultury, nauki i polityki. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich złożono hołd obrońcom miasta poległym w latach 1918-1920.

Czterodniowa wyprawa na Ukrainę to niewątpliwie wyjątkowa przygoda, która dostarczyła młodzieży niezapomnianych przeżyć, pozwoliła nawiązać kontakty z ukraińskimi kolegami, zetknąć się  kulturą, tradycjami i językiem naszych sąsiadów, a także poznać smaki specyficznej kuchni ukraińskiej.